acve
vahdet

Bebeklerde boy kısalığıyla gelen tehlike

Bebeklerde boy kısalığıyla gelen tehlike
Paylaş
2015-02-12 09:19:36
Hurma
Turner Sendromu, kız bebeklerin hücrelerindeki X kromozomlarından birinin eksikliği sonucu gelişen doğumsal bir rahatsızlık.
Kız bebeklerin hücrelerindeki X kromozomlarından birinin eksikliği ile ortaya çıkan Turner Sendromunun ilk belirtisi boy kısalığı.

Hem toplum hem de doktorlar tarafından fazla bilinmeyen sendrom, kız çocuklarının yaşam kalitesini ve genel sağlığı bozavak ciddi sorunlara yol açıyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Tütüncüler, sendrom hakkında bilinç yaratmak ve hastaları destek vermek amacıyla Turner Sendromu Derneği'ni kurduklarını söyledi.

BEBEĞİN BOYU KISAYSA DİKKAT

Rahatsızlık dolayısıyla iskelet sistemi, yumurtalıklar, kalp ve böbrek gibi organlarda yapısal sorunlar oluşabildiğini aktaran Tütüncüler, "Bebekliğin ilk döneminde hastalık boy kısalığıyla fark ediliyor. İlerleyen yıllarda ise hormon azlığı nedeniyle gelişim ve adet görememe ya da hamile kalamama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu hastalar çoğunlukla hormon tedavisiyle normal yaşamlarını sürdürebiliyor" dedi.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN HASTALIĞI TANIMAK GEREKİYOR

Turner sendromlu çocukların çocuk endokrinolojisi tarafından tedavi edildiğini dile getiren Tütüncüler, "Kurduğumuz dernekle hastalığı tanıtmaya, sendromlu çocukların sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu çocuklar ve gençleri tanıştırma ve kaynaştırmak, ailelerin birbirine destek olmasını sağlamak istiyoruz. Ayrıca toplumun ve doktorların hastalık konusunda bilinçlenmesine de yardımcı oluyoruz. Bu, erken teşhis ve tedavi için büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Kaynak : AA

AİLE - YAŞAM

İyilik Yaptıklarını Söylüyorlar Ama...

İyilik Yaptıklarını Söylüyorlar Ama... Sosyolog Tuba Duman, Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Suriyelilerle yapılan ikinci evlilikler üzerine araştırma y...

Çocuklarda dikkat dağınıklığı problem

Çocuklarda dikkat dağınıklığı problem Çocuklarda dikkat dağınıklığının tedavi edilmemesi durumunda kişinin yetişkinlik dönemleri, sorunlar yaşadığı belir...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı