acve
vahdet

Obama'dan tarihi İran açıklaması!

Obama'dan tarihi İran açıklaması!
Paylaş
2015-04-03 00:46:28
Hurma
ABD Başkanı Obama, İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmasını "tarihi" olarak nitelendirerek "Bu iyi bir anlaşma" dedi.
ABD Başkanı Obama, İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmasını "tarihi" olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Obama, İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılması hakkında açıklamada bulundu. 
Obama, uzlaşıyı "tarihi" olarak nitelendirerek şunları ifade etti:

"Bu anlaşma İran'ın nükleer silah üretmesini engelliyor. İran'a bu anlaşma, kısıtlama getiriyor. Bu sayede nükleer savunma üretmek için bunu kullanamayacak. İran önümüzdeki yıllarda anlaşmayı ihlal etse bile, sınırlamalar olacağı için nükleer silaha erişememiş olacak. 

Uluslararası gözlemciler, denetçiler, İran'ın nükleer tesislerine erişip, denetim sağlayacak. Bu anlaşma sayesinde hiçbir ülkede olmadığı kadar İran, kontrolden geçecek. Şeffaf bir süreç sözkonusu olacak ve İran'ın asla nükleer silah geliştirmesine izin verilmeyecek. Bunun karşılığında da İran'a karşı yaptırımlar hafifleyecek. 

Hala işimiz bitmiş değil. Müzakereciler bu çerçeve anlaşma üzerinde çalışmaya devam edecek. İran'ın geri adım atmaması gerekiyor bu noktadan sonra. İran ile anlaşılırsa güvenliğimiz sağlanmış olacak. Bu anlaşma ABD'nin güvenliğine daha da katkı yapacağına inanıyorum. Öncelikle bu anlaşma ile doğru bir adım atıldığını düşünüyorum. 

Çok büyük yaptırımlar uygulamasına rağmen geçmişte, İran nükleer programında vazgeçmemişti."

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı