acve
vahdet

Soğuk savaş ısınıyor

Soğuk savaş ısınıyor
Paylaş
2016-12-31 16:06:02
Hurma
Siber saldırı diplomatik krize dönüştü Rus diplomatlara sınırdışı...
Görevinin son günlerine yaklaşan ABD Başkanı Barack Obama, “Başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları”nı bahane ederek Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararları kapsamında ülkede görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesi istendi. Obama, karara ilişkin, “Bu eylemler, Rusya’nın agresif faaliyetlerine verdiğimiz tepkinin tamamı değildir. Bazılarını kamuya açıklamayacağımız bir şekilde, belirlediğimiz zaman ve yerde çeşitli eylemlerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.
 
RUSYA CEVAP HAKKINI SAKLI TUTUYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Rusya’da görev yapan diplomatlarını sınır dışı etmeyeceklerini açıkladı. Putin, “Karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz. Ancak sorumsuz, ‘mutfak diplomasisi’ seviyesine inmeyeceğiz. Adımlarımızı ABD Başkanı seçilen Trump’ın tutumuna göre belirleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Putin, ABD’nin yeni yaptırımlarını ikili ilişkilere daha fazla zarar vermeye yönelik bir provokasyon olarak nitelendirerek, bu durumun Rus-Amerikan halklarının ve dünya istikrarının zararına olduğunu kaydetti ve ABD Başkanı Obama’nın görevini bu şekilde tamamlamasından üzüntü duyduğunu dile getirdi. 
 
Beyaz Saray, “Rusya’nın Amerikan seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği” ve “Rusya’daki bazı ABD’li diplomatlara taciz” iddiaları kapsamında Obama’nın Moskova’ya karşı aldığı yaptırım kararlarını açıkladı. Bu çerçevede Obama yönetimi, başkent Washington ve San Francisco’daki Rus elçiliklerinde görevli toplam 35 diplomatın, aileleriyle birlikte 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi. Ayrıca Maryland ve New York eyaletlerinde Rus hükümetine ait iki yerleşkenin de boşaltılması talep edildi. ABD yönetimi, siber saldırı iddialarıyla ilgili olarak 6 üst düzey Rus yetkilisinin ve 5 Rus kurumunun adını da ilk kez kamuoyuna açıkladı. Adı açıklanan Rus yetkililerden ikisinin Rus istihbaratında, 4’ünün ise Rus askeri istihbaratında çalışan kişiler olduğu ve bunların kara liseteye alındığı belirtildi. Aynı kapsamda Rus askeri istihbaratına materyal temin eden 5 firmaya ilişkin de bilgiler aktarıldı. Washington ve San Francisco’daki 35 diplomatın sınır dışı kararının Rus yetkililerine iletildiğini açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı da alınan yaptırım kararlarının “seçimlere siber saldırı” ve “Amerikalı diplomatlara taciz” iddialarının karşılığı olduğunu vurguladı.
 
OBAMA: BU DAHA BİR ŞEY DEĞİL

Obama, bu karara ilişkin, “Bu eylemler, Rusya’nın agresif faaliyetlerine verdiğimiz tepkinin tamamı değildir. Bazılarını kamuya açıklamayacağımız bir şekilde, belirlediğimiz zaman ve yerde çeşitli eylemlerde bulunmaya devam edeceğiz. Rusya’yı yaptıklarından sorumlu tutmanın yanında, ABD ve dostları ve dünya genelindeki müttefikleri Rusya’nın oturmuş uluslararası davranış normlarını baltalamaya ve demokratik yönetime müdahale etme çabalarına karşı birlikte çalışmalılar” dedi.
 
RUSYA: SEVİYE DÜŞÜRMEYECEĞİZ, TRUMP’I BEKLEYECEĞİZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Rusya’da görev yapan diplomatlarını sınır dışı etmeyeceklerini açıkladı. Putin, “Karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz. Ancak sorumsuz, ‘mutfak diplomasisi’ seviyesine inmeyeceğiz. Rus-Amerikan ilişkilerinin yeniden tesisine yönelik adımları ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın tutumuna göre belirleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. 
 
Putin, “Amerikalı diplomatlar için problem oluşturmayacağız. Kimseyi göndermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Putin, ABD’nin yeni yaptırımlarını ikili ilişkilere daha fazla zarar vermeye yönelik bir provokasyon olarak nitelendirerek, bu durumun Rus-Amerikan halklarının ve dünya istikrarının zararına olduğunu kaydetti ve  ABD Başkanı Obama’nın görevini bu şekilde tamamlamasından üzüntü duyduğunu dile getirdi.
 
CUMHURİYETÇİLERDEN DESTEK

Obama yönetiminin  aldığı yaptırım kararlarına destek veren Cumhuriyetçiler, bunun “geç kalmış bir adım olduğu” görüşünde birleşti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Obama yönetiminin Rusya’ya yaptırım kararının “gecikmiş” bir adım olduğunu belirtti. Ryan, “Her ne kadar yönetiminin bugünkü adımı gecikmiş bir adım olsa da Rusya karşısındaki 8 yıllık başarısız politikaya son vermek için yerinde bir karar olmuştur” ifadesini kullandı. Cumhuriyetçi Partinin önde gelen siyasetçilerinden Arizona Senatörü John McCain ve Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham da yaptırım kararlarını destekleyen ortak bir açıklama yaptı.
 
RUSYA: OBAMA SON İZİNİ BÖYLE ATIYOR

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, “Bu kararın tam da Suriye’de barışçıl çözüm için adım atıldığı günde açıklanması sembolik. Galiba Obama tarihteki son izini bu şekilde bırakmak istiyor” ifadelerini kullandı. Obama yönetiminin aldığı yaptırım kararlarına destek veren ABD’li Cumhuriyetçiler ise, bunun “geç kalmış yerinde bir adım olduğu” görüşünde birleşti.
 

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı